Produktowe

Pompy C.O i C.W.U

O pompach TacoFlow w kilku słowach.

Przez dłuższy czas zastanawialiśmy się jak omówić temat naszych pomp bez pisania mnóstwa stron omówienia poszczególnych zagadnień, porównań z konkurencją i analizy przewag.

Wyobraźmy sobie dwóch klientów:

    1. Pierwszy klient chce kupić tanio jakąś pompę, która będzie działać …
    2. Drugi klient chce kupić pompę, która niezawodnie i bezproblemowo będzie mu służyła latami, zużywając mało prądu, dopasowując się idealnie do potrzeb instalacji bez zbędnych szumów, bez nadmiernych przepływów powodujących wycieranie się rur i kolanek w instalacji itp.

Mądrość ludowa uczy nas, że kto kupuje tanio kupuje dwa razy.

Mamy nadzieję, że ten pierwszy klient kiedyś doceni nasze rozwiązania.

W tym czasie drugi klient będzie montował rozwiązania klasy Premium i będzie poszerzał listę swoich zadowolonych klientów, którzy przez lata będą go polecać swoim znajomym bo będą zadowoleni z porządnie wykonanej instalacji.

Rodzina firm Taco (USA) do której należy szwajcarska Taconova Group AG to ponad 100 lat doświadczeń w branży grzewczej i instalacyjnej. Kilkadziesiąt lat doświadczeń w produkcji pomp, dziesiątki patentów i innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. 

Jeśli szukasz pomp z górnej półki to właśnie na tej półce stoją kartoniki z naszymi pompami TacoFlow. 

Najwyższa jakość, rozsądne ceny, inteligentne i bardzo ekonomiczne rozwiązania generujące oszczędności. 

Pompy TacoFlow to po prostu dobry wybór.

—————————————–

Najważniejsze cechy pomp TacoFlow z punktu widzenia instalatora i inwestora.

Pompa powinna być łatwa w montażu.

Od strony hydraulicznej podłączenie pompy to przykręcenie pompy na półśrubunkach. Nasze pompy mają tak ukształtowane odlewy przy przyłączach, żeby można było łatwo i pewnie chwycić korpus pompy kluczem i porządnie dokręcić śrubunek.

Przyłącze elektryczne to również prosta sprawa, ponieważ w komplecie z pompą jest  wtyczka z przyłączem hermetycznym. Potrzebujemy tylko kabel pasujący długością do podłączenia zasilania np. z automatyki kotłowni. 

Pompa powinna być łatwa w obsłudze.

Niezależnie od tego, czy mamy najprostszy model naszej pompy z elektronicznym sterowaniem, czy najbardziej zaawansowany z możliwością ustawień i odczytów parametrów pracy przez aplikację na telefonie, obsługa zawsze jest prosta i intuicyjna.

Kilka dni temu dzwonił do mnie kolega ponieważ w jego domu po wymianie kotła przez fachowca nie grzały dwa grzejniki. 

Powiedziałem mu, żeby ustawił pompę w kotle na maksymalną wydajność i żeby pozakręcał głowice grzejników, które grzeją dobrze. Chcieliśmy wymusić maksymalny przepływ przez zablokowane grzejniki, żeby wypchnąć z rur powietrze, lub blokujące zanieczyszczenia.

Dostałem zdjęcie pompy z kotła z pytaniem, które ustawienie da maksymalną wydajność.

Dla porównania po prawej jest nasza pompa, gdzie jasno widać, którą opcję wskazuje strzałka i ustawienie min-max intuicyjnie pozwala ustawić pompę na maksymalną wydajność jeśli tego potrzebujemy.

Pompa, którą ma kolega w kotle to pompa również bardzo dobrego producenta. Niestety przez takie drobiazgi jak nieintuicyjne oznaczenia użytkownik może czuć się niepewnie zmieniając ustawienia i chwyci za telefon do instalatora z pytaniem co mam tu ustawić żeby pompa poszła pełną mocą. 

Dla klienta takie wątpliwości nie sprawiają przyjemności, a i dla fachowca telefony klienta odrywające go od aktualnej pracy to coś czego wolimy unikać .   

Nawet nasze największe pompy mają zawsze łatwe intuicyjne panele sterujące.

Niezawodna konstrukcja i długa gwarancja.

5 lat gwarancji na nasze pompy świadczy o tym, że jesteśmy pewni naszych rozwiązań. 

 – Wszystkie elementy żeliwne naszych pomp są malowanie kataforetycznie, co gwarantuje najlepsze pokrycie nawet najbardziej niedostępnych obszarów odlewu odporną na uszkodzenia mechaniczne i termiczne powłoką zabezpieczającą przed korozją i zużyciem.
Uzwojenia stojana silnika pompy są zatopione w kompozycie wzmacnianym włóknem szklanym. Elementy elektryczne są w 100% odizolowane od elementów metalowych pompy i instalacji. Uzwojenie dzięki zatopieniu w kompozycie jest unieruchomione i nie występuje przecieranie się izolacji uzwojeń pod wpływem drgań pompy.
Konstrukcja wirnika wykonana jest z kompozytów wzmocnionych włóknem szklanym i elementów ceramicznych. Magnes stały w wirniku wykonany ze spieku ferrytowego anizotropowego co zapewnia wysoką wartość indukcji (duży moment obrotowy) przy mniejszym przyciąganiu magnetycznym niż np. magnesy neodymowe. 

Dzięki takiej konstrukcji mamy wirnik odporny na osadzanie się kamienia (dzięki ceramice) i nie przyciągający silnie zanieczyszczeń. Wirnik nie blokuje się tak łatwo jak wirniki w tańszych pompach.

– Komora wirnika dzięki lekko kwadratowemu kształtowi ułatwia oczyszczanie i odpowietrzanie pompy.
Silnik synchroniczny w naszych pompach pozwala na zastosowanie precyzyjnego sterowania inverterowego (falownik) co gwarantuje idealne dopasowanie momentu obrotowego do potrzeb instalacji i dodatkowo oszczędza energię bo zużywamy jej tylko tyle ile jest konieczne.

Dzięki konstrukcji pompy z „mokrym wirnikiem” wszystkie elementy obracające się są zanurzone w pompowanym płynie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie mamy uszczelek dławicowych, ani mechanicznych. Konstrukcja jest:
– Bezobsługowa
– Cicha
– Brak uszczelek do wymiany to brak wycieków i kosztów
– Bezpieczna obsługa dzięki w pełni odizolowanej części elektrycznej silnika

Pompy TacoFlow nie wymagają żadnych zewnętrznych zabezpieczeń silnika.

Silnik jest zabezpieczony przed:
– Przeciążeniem
– Zwarciem
– Przegrzaniem
– Pracą na sucho ( suchobiegiem ) 

Inteligentne dopasowanie parametrów pracy pompy do instalacji.

W dzisiejszych czasach pompy, które miały regulację 1-2-3 to już przeżytek.

Nowoczesne pompy są wyposażone w elektronikę i algorytmy, które na podstawie analizy pracy wirnika i poboru prądu pompy są w stanie określić dokładnie co się dzieje w instalacji i jak do tego może się dopasować pompa.

Zdecydowanie warto zapłacić za inteligentną pompę do naszego systemu centralnego ogrzewania. 

Jeśli popatrzymy na nowoczesną instalację grzewczą to zauważymy, że podczas dogrzewania budynku kolejno zamykają się grzejniki, obwody podłogówki bo mamy w instalacji głowice termostatyczne, regulatory połączone z napędami zaworów na rozdzielaczach itp.

Tradycyjna pompa niezależnie od tego czy część instalacji byłaby zamknięta pompowałaby wodę ze stałymi obrotami powodując coraz szybszy przepływ w rurach, które jeszcze dostarczają ciepło do grzejących elementów instalacji.

Taki wariant jest nieekonomiczny i szkodliwy dla instalacji.

Inteligentna pompa zmniejsza swoją wydajność wraz ze spadkiem zapotrzebowania na energię w instalacji. Zamykają się kolejne obwody grzewcze i pompa redukuje obroty zapewniając odpowiednią ilość czynnika grzewczego dla pozostałych elementów grzejnych.

Gdyby zamknęły się wszystkie obwody grzejne to inteligentna pompa zredukuje obroty wirnika do minimum i będzie na takich minimalnych obrotach czekać, aż zaobserwuje zwiększony przepływ dzięki otwierającym się zaworom np. grzejnikowym. 

Możemy to wyczytać w danych katalogowych np. tej pompy:

https://www.taconova.com/fileadmin/downloads/DB/PT/TacoFlow2_ADAPT_pl.pdf

Pokazuje nam to znamionowy pobór mocy (P1): min. 3 W, maks. 42 W.

Pompa wraz z redukcją zapotrzebowania na ciepło będzie redukowała moc/obroty aż dojdzie do stanu praktycznie spoczynku gdzie zużywając tylko 3W będzie czekała na otwarcie się obwodów grzejnych jak temperatura spadnie i obwody zaczną się otwierać.

Nie musimy się martwić tym, że trzeba montować na instalacji bajpasy, zawory nadmiarowo upustowe itp. Wystarczy inteligentna pompa.

W naszych pompach zastosowana jest Technologia INVERTER TECH

Technologia INVERTER TECH pozwala na płynną zmianę prędkości obrotowej pompy cyrkulacyjnej. Mikrosterownik wbudowany w elektroniczny układ sterujący zawiera w pełni zautomatyzowany system sterowania prędkością umożliwiający dostosowanie do zmieniających się wymagań systemu. 

Pompa gwarantuje optymalny poziom wydajności przy minimalnym zużyciu energii.

Niskie koszty eksploatacji.

Unia Europejska dążąc do redukcji emisji CO2 wprowadziła dyrektywę ErP 2009/125/WE (ErP – Energy-related Products – Produkty związane z energią) rozporządzenia 641/20090 i nr 622/2012.

Zgodnie z tą dyrektywą każdy producent, importer, dystrybutor ma prawny obowiązek sprzedawania produktów spełniających wymogi odnośnie efektywności energetycznej.

Kupując pompę we własnym interesie warto poprosić sprzedawcę o pokazanie jaki współczynnik EEI (Współczynnik Wydajności Energetycznej) ma oferowany przez sprzedawcę produkt.

Od 1 sierpnia 2015 roku, pompy cyrkulacyjne muszą charakteryzować się

współczynnikiem EEI nie większym niż 0.23. 

Pompy TacoFlow spełniają tą normę wzorowo. 

Wszystkie pompy TacoFlow2 mieszcząc się do EEI 0.20 czyli wybierając naszą pompę do swojej instalacji można być pewnym że będzie to energooszczędne rozwiązanie.

Samoodpowietrzanie i Samoodblokowywanie się pompy – wygoda i zero problemów.

Każdy fachowiec z doświadczeniem przerabiał temat odkręcania zaślepki w klasycznej pompie i odpowietrzanie jej, albo ruszanie śrubokrętem wirnika jak po okresie letnim nie chce ruszyć. 

 W naszych pompach nie ma na środku magicznej śrubki bo nie ma dostępu do wirnika. Nie jest też potrzebny.

Kształt komory wirnika pompy i wyprofilowanie wirnika nie jest przypadkowe.

Specjalna komora wirnika powoduje zawirowania wody, które wypychają powietrze z pompy jeśli tam się znajdzie.

Te same zawirowania w ciągu pracy pompy powodują oczyszczanie pompy z zanieczyszczeń i osadów. 

 Dzięki temu nasza pompa jest bardziej odporna na zawieszenie się i blokadę po np. letnim postoju.

Jak odblokujemy pompę, jeśli się mimo to zablokuje? 

Nie odblokujemy …

Pompa sama się odblokuje. 

Nasza pompa jest pompą inteligentną.

Jeśli wirnik ulegnie zablokowaniu, pompa włączy tryb odblokowywania wirnika. Bardzo dynamiczne drgania silnika spowodują uwolnienie wirnika pompy i nie będziemy musieli wzywać fachowca, albo jechać do tak prostej awarii. 

Dobra pompa to oszczędność nerwów, czasu i pieniędzy.

———————————————-

Przykład porównania naszej typowej pompy do najtańszych pomp na rynku, czyli „jak nie wdepnąć na minę”.

 Zapewne każdy z nas kiedyś kupił jakiś „chiński” produkt, który był ładny na zdjęciu i miał dobry opis, a tak naprawdę nadawał się tylko do kosza … 

Z pompami niestety jest podobnie.  Sprawdziłem „Allegro” wpisując „pompa obiegowa co” w wyszukiwarce, w dziale pompy i filtry. 

Sprawdziłem tą pompę, którą kupiły 103 osoby, bo przecież skoro tyle osób kupiło to musi to być coś dobrego.

 W sześciu miejscach sprzedawca pisze o zastosowaniu pompy do obiegu centralnego ogrzewania. W dwóch miejscach pisze o tym że pompa jest  tylko do c.w.u. i to tylko po to, żeby móc mieć wymówkę w momencie gdy ktoś zarzuci, że produkt jest niezgodny z wymogami dla pomp do systemów c.o.

Pompa wg opisu jest produktem polskiego producenta … niestety „gogle” nie było w stanie odnaleźć firmy produkującej pompy o nazwie jaką podał sprzedawca i jaka była jest na kartoniku…

Skupmy się na danych. Pompa 25-40/180. Nie mamy w naszej ofercie pompy o tak niskich parametrach więc porównamy ją do mocniejszej Tacoflow2 25-60/180.

Cena katalogowa detaliczna naszej pompy a dzień 07.10.2020 wynosi 762,67 zł brutto. 

Pompa tania konkurencyjna: 74,90 zł brutto

Od naszej ceny nasi partnerzy otrzymują wysokie rabaty. Od 74,90 raczej nie ma co liczyć na jakikolwiek sensowny rabat.

Nasza pompa ma współczynnik EEI na poziomie do 0,20 (norma ErP wymaga dla pomp obiegowych c.o. współczynnika EEI do 0,23)

Pompa tania, konkurencyjna, nie ma określonego współczynnika EEI ponieważ nie spełnia norm i nie może być sprzedawana jako pompa do c.o. pomimo tego, że w opisie aukcji  sprzedawca sześć razy podano takie zastosowanie. 

Zużycie prądu naszej pompy to od 3 do 42W. Pompa jest sterowana inwerterem i ma kilka programów dostosowywania wydajności pompy do potrzeb instalacji.

Pompa tania konkurencyjna to od 46 do 93W. Sterowanie 1-2-3.

Co ciekawe przy taniej pompie informacje w opisie są zupełnie inne niż te na zdjęciu produktu.

Wysokość podnoszenia naszej pompy to 6m i wydajność do 3,5 m³/h

Wysokość podnoszenia taniej pompy to 4,5m a wydajności nie podano.

Gwarancja naszej pompy – 5 lat

Gwarancja taniej pompy nie została podana przez sprzedawcę. i brak jakiejkolwiek informacji na ten temat. 

To porównanie nie miało na celu pokazać jak dobrą pompą jest nasza pompa. 

Chcieliśmy pokazać jakie niebezpieczeństwa czekają na kogoś kto szuka jakiejś taniej pompy.

Załóżmy że dogrzewanie domu w ciągu roku będzie trwało 7 miesięcy i załóżmy, że w tym czasie pompa będzie pracowała 50% czasu z pełną mocą. 

213 dni po 12h dziennie to da nam 2556 godzin pracy pompy.

Nasza pompa TacoFlow2 zużyje 107kWh koszt prądu ok:   66,56zł

Tania konkurencyjna pompa zużyje 237kWh koszt prądu ok: 147,38zł

Różnica to o ponad 80zł większy koszt utrzymania taniej pompy, ale to nie jest wynik prawdziwy ponieważ zakładamy, że obie pompy pracują pełną mocą, a to błędne założenie. 

Pompa tania będzie pracowała zgodnie z nastawionym 1, 2, lub 3 biegiem. 

Nasza pompa jest pompą inteligentną i będzie się dopasowywała optymalnie do potrzeb instalacji oszczędzając prąd i schodząc z jego zużyciem nawet do 3W, więc te 80zł różnicy to moim zdaniem minimalny wymiar kary za wybór taniej pompy. Według producenta naszych pomp oszczędność energii między pompami elektronicznymi, a tradycyjnymi to ok 80%. 

Jeśli więc tania pompa zużyje prądu za ok 150zł, to nasza zużyje go za około 30zł.

Gdybyśmy założyli, że obie pompy będą pracować w połowie swoich możliwości to nasza pompa pracowałaby z mocą ok 19,5W, a Tania na drugim biegu z mocą ok 67W … 

Koszt utrzymania taniej pompy byłby droższy o ponad 75zł od naszej inteligentnej pompy.

W skali 5 lat tania pompa będzie kosztowała inwestora ok 400zł drożej i rachunek wystawi dostawca prądu.

Jeśli tania pompa przeżyje 10 lat (w co szczerze wątpię) to dodatkowe rachunki jakie zapłaci inwestor to ok 800zł czyli więcej niż nasza pompa kosztowała w cenie katalogowej brutto bez rabatów.

Jeśli w ciągu tych 10 lat, które sobie analizowaliśmy tania pompa choć raz się zepsuje i trzeba ją będzie wymienić to koszt nowej taniej pompy wyniesie tylko ok 75 zł i przez kolejne 10 lat inwestor przepłaci znów jakieś 800 zł tylko dlatego że chciał zaoszczędzić na niewłaściwym elemencie instalacji.

Kupując samochód większość patrzy ile to auto pali, czy  się dużo psuje, czy silnik jest legendarnie niezawodny itd. … 

Kupując pompę również warto dokonywać mądrego wyboru i analizować oferty bo od tego zależą przyszłe rachunki.

    1. D
    2. D
    3. D
    4. D
    5. D

SILNIKI Z MAGNESEM TRWAŁYM TACO FLOW

SOLUTIONS

Cała gama pomp cyrkulacyjnych Taco Flow Solutions zasilana jest synchronicznymi silnikami z magnesem trwałym o wysokiej wydajności. Te innowacyjne silniki umożliwiają osiągnięcie wysokiej wydajności przy znacznie niższych kosztach użytkowania w porownaniu do konwencjonalnych silnikow asynchronicznych (stosowanych w pompach o trzech prędkościach).

Dlaczego pompy z magnesem trwałym są bardziej wydajne?

Niski poziom strat

W silnikach synchronicznych z magnesem trwałym, rozproszenie energii jest mniejsze niż w silnikach indukcyjnych.

Bardziej kompaktowe silniki

Gęstość mocy silnikow synchronicznych z magnesem trwałym jest o wiele wyższa niż w silnikach indukcyjnych. Przekłada się to na identyczną wartość mocy przy zmniejszonych gabarytach.

Zoptymalizowana elektronika

Kontrola i regulacja prędkości odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznego. Silnik i elektronika projektowane są jednocześnie w celu zapewnienia optymalnej wydajności.

WYSOKA WYDAJNOŚĆ POMP CYRKULACYJNYCH

TACO FLOW SOLUTIONS

Pompa cyrkulacyjna z mokrym wirnikiem

Opisywane pompy to pompy z „mokrym wirnikiem”, ponieważ wszystkie obracające się elementy są zanurzone w pompowanym płynie. Ten typ pomp charakteryzuje się brakiem uszczelek dławnicowych ani mechanicznych. Konstrukcja ma następujące korzyści:

• Bezobsługowa
• Cicha
• Brak uszczelek do wymiany
• Bezpieczna obsługa

Ochrona silnika

Nie jest wymagana żadna ochrona przed przeciążeniem. Silnik jest zabezpieczony przed zwarciem, przegrzaniem i pracą na sucho. Pompa nie wymaga żadnych zewnętrznych zabezpieczeń silnika.

Technologia INVERTER TECH

Technologia INVERTER TECH pozwala na zmianę prędkości obrotowej pompy cyrkulacyjnej. Mikrosterownik wbudowany w elektroniczny układ sterujący zawiera w pełni zautomatyzowany system sterowania prędkością umożliwiający dostosowanie do zmieniających się wymagań systemu. Pompa gwarantuje optymalny poziom wydajności przy minimalnym zużyciu energii.

Wybierz walutę
EUR Euro