Poradniki

Jak zredukować korozję i osadzanie kamienia w instalacji C.O.

1. Skąd się bierze kamień w instalacji c.o. i co zrobić, żeby go nie było.

Kamień w instalacji centralnego ogrzewania jest jak kamień w czajniku – wytrąca się z wody, którą zalaliśmy instalację.

Jeśli woda z rozpuszczonym i związkami wapnia (CaCO3) i magnezu (MgCO3) znajdzie się w naszej instalacji to w styczności z wymiennikiem źródła ciepła zacznie się proces wytrącania kamienia. W wodzie o temperaturze od ok 50-55°C zaczyna się intensywny proces wytrącania kamienia kotłowego. Problem dotyczy więc praktycznie każdej instalacji grzewczej z medium takim jak woda.

Najwięcej kamienia wytrąca się na elementach grzejnych, czyli w wymienniku kotła, pompy ciepła, na grzałkach, wężownicach itp.

A. Kamień w kotle, pompie ciepła.

Jeśli nasza instalacja została zalana wodą nieuzdatnioną z „kamieniem” to mamy pewność, że w instalacji, a głównie w źródle ciepła na powierzchni wymiennika wytrąci się kamień kotłowy izolując element grzejny od wody instalacyjnej.

Recepta na to, żeby w instalacji nie osadził się kamień kotłowy jest prosta – należy zalać instalację wodąbez kamienia. 

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest zalanie instalacji wodą demineralizowaną (Kampex 2.0) z dodatkiem inhibitora Sentinel X100.

Jeżeli mamy przypadek instalacji starszej ze starymi osadami to pierwszym krokiem jest oszyszczenie instalacji.

W tym celu możemy zastosować środki Sentinel X200, X400, X800.

Czysta instalacja + woda demineralizowana + inhibitor X100 = dobrze zabezpieczona instalacja

Inhibitor Sentinel X100 oprócz właściwości antykorozyjnych zapobiega odkładaniu się osadów i kamienia. Jeśli więc w układzie po czyszczeniu pozostaną jakieś resztki, które rozpuści woda demineralizowana to X100 będzie zabezpieczał wymienniki ciepła przed ponownym osadzeniem się na nich kamienia.

Szczegółowo kwestie czyszczenia nowych i starszych instalacji, oraz zabezpieczania ich opisaliśmy w poradnikach:

Uzdatnianie wody C.O.
– Czyszczenie instalacji C.O.
Sentinel omówienie produktów

B. Kamień w zasobniku c.w.u., na wężownicy, w wymienniku ciepła.

Drugim miejscem gdzie w instalacji spotykamy się z problemem kamienia jest instalacja ciepłej i zimnej wody użytkowej. 

Szczególnie odczuwalna jest kwestia osadzania się kamienia na elementach podgrzewaczy wody. Zasobniki płaszczowe, wężownice, wymienniki płytowe, grzałki itd. 

To wszystko są elementy grzejne, które zarastają kamieniem podczas grzania wody. 

Mamy w ofercie zmiękczacze wody, które mogą zniwelować, lub całkowicie usunąć ten problem. Jest to rozwiązanie, które zdecydowanie warto zastosować.

Zmiękczacz to wydatek, który zwraca nam się z czasem poprzez oszczędności na grzaniu wody, mniejszym zapotrzebowaniu na środki czyszczące i piorące, mniejszym zużyciu głowic baterii i sprzętu typu czajniki, ekspresy do kawy, pralka, zmywarka itp. 

Najbardziej odczuwalna jest walka z kamieniem osadzającym się np. na bateriach, kabinach prysznicowych i ceramice sanitarnej. Tu zmiękczacz redukuje tak odczuwalnie pracochłonność sprzątania, że zadowolenie z zastosowania tego urządzenia jest dosłownie natychmiastowe.

2. Dlaczego trzeba walczyć z kamieniem kotłowym?

Jeden milimetr kamienia na wymienniku powoduje o ok 10% większe straty na przekazywaniu ciepła.  Trzy milimetry kamienia to już strata pieniędzy na poziomie 20% wysokości rachunku za energię. 

Straty wynikające z gorszej sprawności to tylko część problemu.

Gorsze parametry pracy, gorsza jakość wody, zanieczyszczenia krążące po instalacji to źródło przyspieszonego niszczenia instalacji, albo awarii. 

Zapewne każdy widział osad z kamienia w czajniku. W instalacji c.o. jeśli nie jest prawidłowo zabezpieczona taki sam kamień krąży po instalacji uderzając i ścierając się na np. kolankach w rurociągach. Dosłownie wczoraj rozmawiałem z kolegą, który musiał rozkuwać ścianę szukając źródła przecieku. Uszkodzeniu uległo kolanko miedziane, które dosłownie się wytarło od środka. Za mała średnica skutkowała większą niż powinna prędkością przepływu wody. Zanieczyszczenia w instalacji zadziałały dodatkowo jak papier ścierny i po 15 latach kolanko puściło i zalało dom.

Często mówi się, że instalacja z miedzi jest wieczna … w tym przypadku wieczność trwała 15 lat.

Problemy wynikające z kamienia w instalacji mamy pewne jak w banku … rozwiązania mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki, albo raczej dostępne za kilkoma kliknięciami na naszej platformie.

3. Dlaczego woda zmiękczana przy pomocy zmiękczacza to zły wybór?

Omówiliśmy to zagadnienie szeroko w poradniku: Uzdatnianie wody C.O.

Usuwanie kamienia w przypadku jonowymiennego zmiękczacza wody regenerowanego roztworem solanki to zamiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Ta metoda nie jest sposobem na usunięcie z wody szkodliwych substancji rozpuszczonych w wodzie. Można powiedzieć że w zmiękczaczu zastępujemy jedno zanieczyszczenie innym.

Zmiękczacz to dobre rozwiązanie dla wody użytkowej w domu, ale niestety nie jest to najlepsza metoda uzdatniania wody kotłowej.

Zasolenie wody to jeden z parametrów decydujących o stopniu korozyjności wody kotłowej. 

Szczególnie przy większych jednostkach, gdzie mamy duży zład wody jej jakość jest kluczowa dla żywotności kotłów. Bardzo wrażliwe na jakość wody są kotły kondensacyjne z wymiennikiem aluminiowo-krzemowym AL-SI. Nawet jeśli producent nie wspomni o tym w instrukcji (przy małych kotłach nie zmuszają go do tego wytyczne norm) to i tak warto zadbać o kocioł, który montujemy bo w końcu to nasze pieniądze, albo pieniądze klienta o którego interes dbamy.

4. Co zrobić w przypadku starszych, zabrudzonych, zakamienionych instalacji?

Instalacja powinna być czysta i zabezpieczona przed powstawaniem osadów i korozją. 

Jeśli instalacja jest zanieczyszczona i zakamieniona to musimy ją doprowadzić do porządku, albo pogodzić się ze stratami, szybszym zużyciem, awariami i szybszą koniecznością wymiany instalacji na nową. 

Zdecydowanie opłaca się dbać o instalację …

5. Co jest przyczyną korozji w instalacji?

Główną przyczyną korozji w instalacji jest tlen rozpuszczony w wodzie kotłowej. 

Można i należy redukować poziom tlenu i powietrza w instalacji. Opisaliśmy to zagadnienie w poradniku: Szkodliwe powietrze w instalacji c.o.

Drugim w kolejności zjawiskiem wpływającym na korozję instalacji jest różnica potencjałów różnych metali (głównie) takich jak miedź, stal, aluminium itd. Korozja elektrochemiczna to przy źle wykonanej instalacji niszczące zjawisko.

Trzecim czynnikiem jaki ma bardzo duży wpływ to zanieczyszczenia w instalacji.

Zanieczyszczenia stałe krążąc po instalacji mechanicznie uszkadzają warstwy zabezpieczające inhibitora i tlenków.

Drobinki np. metali osadzając się na innych metalach najczęściej stają się źródłem i ogniskiem korozji. 

Czynniki wpływające na korozję możemy wymieniać długo. Ważniejsze jest jednak to że recepta na zapobieganie korozji jest zawsze taka sama:

Czysta instalacja + woda demineralizowana + inhibitor korozji 

6. Dlaczego jedne metale korodują, inne nie i jaką rolę ma w tym inhibitor X100?

Powłoka tlenku żelaza, czyli np. rdza na stali nie odcina dostępu tlenu do warstw metalu pod tlenkiem. Dlatego korozja elementów stalowych potrafi je szybko zniszczyć.

Elementy wykonane np. z miedzi, lub aluminium pokrywają się tlenkami o takiej strukturze, że do niższych warstw metalu tlen nie ma dostępu. 

 Inhibitor X100 tworzy na powierzchniach wewnętrznych instalacji cienki film, warstwę ochronną odcinając chroniony materiał od dostępu tlenu i szkodliwych substancji w wodzie kotłowej. Można sobie zobrazować działanie inhibitora jak warstwę tlenków na miedzi, czy aluminium. Tak długo jak warstwa ochronna będzie cała i nie uszkodzona, tak długo materiały chronione są bezpieczne.

Tu pojawiają się dwie kwestie, które mogą zniszczyć naszą warstwę ochronną:

za niskie stężenie inhibitora w wodzie kotłowej (możemy to sprawdzić używając X100 Quick Test)

zanieczyszczenia mechaniczne uszkadzające warstwę ochronną.

Przed zanieczyszczeniami mogą naszą instalację chronić odpowiednio dobrane filtry wody kotłowej, które szczegółowo omówiliśmy w poradniku – Filtry wody kotłowej.

7. Razem możemy zadbać o budowane instalacje.

Wybierając produkty do naszej oferty zawsze kierujemy się koncepcją zaproponowania materiałów i rozwiązań, które sprawią że instalacje będą lepsze pod względem jakości, bardziej sprawne, niezawodne i bardziej opłacalne.

Ważne jest również, żeby oferowane produkty miały dobrą uczciwą cenę.

Na rynku jest mnóstwo rozwiązań. 

My oferujemy tylko to co sami zastosowalibyśmy w swojej instalacji.

Zapraszamy do współpracy.