Poradniki

Stabilizacja pH wody w instalacjach grzewczych to jedno z ważniejszych zagadnień wpływających na prędkość korozji instalacji.

Gdybyśmy chcieli precyzyjnie podejść do tematu stabilizacji pH wody w instalacji potrzebowalibyśmy czasu i kilkukrotnego testowania i korygowania pH wody. 

Woda instalacyjna po zalaniu układu wchodzi w reakcję z materiałami jakie mamy w instalacji. 

Woda zmienia swój skład rozpuszczając różne związki w instalacji, pozostawiając w formie osadów np. kamienia kotłowego, związki, które były w niej rozpuszczone przed zalaniem.

Dla inwestora i wykonawcy instalacji taki proces zajmujący czas i wymagający kilkakrotnego testowania i korygowania pH to kłopot i koszty. 

Pomimo tego, że mamy środki do korekty pH wody kotłowej nie zamieściliśmy ich w ofercie rynkowej ze względu na koszty i pracochłonność operacji. 

Dużo prostszym, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie Inhibitora korozji Sentinel X100 z technologią TripleTech™.

Inhibitor Sentinel X100 ma potrójne działanie.

  1. Zabezpieczenie antykorozyjne metali poprzez tworzenie powłoki ochronnej (filmu) na powierzchni metali w instalacji. X100 zawiera mieszankę trzech typów inhibitorów, żeby dopasować się do zróżnicowanych warunków jakie możemy spotkać w instalacji.
  2. Powłoka ochronna inhibitora zapobiega przyleganiu osadów na chronionych powierzchniach. Osadzanie się kamienia na wymiennikach i przyleganiu szlamu do rur i innych elementów jest ograniczone do minimum.
  3. Trzecia funkcja to to co nas interesuje najbardziej w kontekście stabilizacji pH. Sentinel X100 zawiera związki stabilizujące pH w instalacji na poziomie optymalnym dla instalacji zbudowanych z różnych metali takich jak aluminium, miedź, stal i różne stopy typu mosiądz, brąz itp. 

Stosując Inhibitor ze stabilizacją pH wody zalewamy układ odpowiedniej jakości wodą i dozujemy odpowiednią ilość inhibitora. To koniec naszej pracy bo inhibitor X100 gwarantuje nam utrzymanie właściwego poziomu pH w instalacji.

Kwestia pH wody jest szczególnie istotna przy stosowaniu wody demineralizowanej. Woda „demi” jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem i w zależności od tego co rozpuści może stać się wodą o pH zasadowym, lub kwaśnym. Przy wodzie „demi” zawsze należy zabezpieczać układ inhibitorem X100. 

Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy się cieszyć zaletami wody demineralizowanej w układzie. 

W przypadku pytań czy wątpliwości prosimy o maila na adres pomoc@termovent.pl. 

Chętnie służymy radą i pomocą w zakresie oferowanego asortymentu.

Wybierz walutę
EUR Euro