Poradniki

Głośna praca kotła – rozwiązanie

1. Co może hałasować w kotle.

Dźwięk to fala rozchodząca się od elementów wprawionych w wibrację. 

Żeby ustalić co może hałasować w naszym kotle musimy więc ustalić co może być źródłem wibracji.

A. Źródło ciepła, czyli najczęściej płomień, grzałka elektryczna (tu raczej obstawiałbym sterowanie bo sam element elektrooporowy rzadko emituje dźwięki.
B. Komin – odprowadzenie spalin.
C. Pompa wody.
D. Elementy sterowania takie jak transformatory, przekaźniki itp.
E. Wymiennik ciepła.

2. Jak ustalić źródło hałasu.

To typowa zabawa w dedukcję. Przydatny w takim momencie bywa prosty stetoskop warsztatowy.

Staramy się zlokalizować źródło hałasu. Jeśli słuchamy i nie jesteśmy w stanie zlokalizować co jest źródłem niepokojącego nas dźwięku możemy przejść do analizy drogą eliminacji.

A. Pominę palniki olejowe, duże palniki nadmuchowe itp. ponieważ w ich przypadku lepiej wezwać fachowca. 

– W przypadku kotłów gazowych problemy z dźwiękiem spalania gazu nie są częste. Zawsze możemy podczas pracy kotła zamknąć zawór gazowy żeby przekonać się czy w momencie zamknięcia dźwięk momentalnie ustał. Zalecam taką zabawę oczywiście tylko fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami. Źródłem dźwięku przy palnikach gazowych (np. przy kotłach kondensacyjnych) mogą być wentylatory, ale tu odpowiedź zapewni nam stetoskop, pry pomocy którego wyłapiemy łatwo takie źródło dźwięku.

– w przypadku kotłów stałopalnych najłatwiej sprawdzić czy dźwięk pochodzi z komory spalania dławiąc dopływ powietrza.

B. Komin, czopuch zazwyczaj nie generują niepokojących dźwięków. Jeśli w układzie komina są wentylatory wyciągowe to warto je sprawdzić stetoskopem.

C. Pompę łatwo jest osłuchać i możemy zazwyczaj zmienić jej prędkość obrotową co dałoby nam od razu odpowiedź czy to jest nasze źródło niepokojącego dźwięku.

D. Elementy elektryczne wydają charakterystyczne dźwięki więc tu nie powinno być problemu z ich zdiagnozowaniem. Sugerowałbym ostrożność z używaniem stetoskopu bo możemy dotknąć elementów pod napięciem.

E. Wymiennik ciepła … najczęstsze źródło problemów i odczuwalnej zmiany dźwięku pracy naszego kotła.

W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych najczęściej mamy wymienniki ze stali szlachetnej, albo odlewy ze stopu aluminiowo-krzemowego AL-SI. Bardziej tradycyjne konstrukcje z palnikami atmosferycznymi mają wymienniki rurowe z radiatorami. 

W wymiennikach kotłów kondensacyjnych zazwyczaj nie ma większych problemów z zatykaniem się wymienników od strony płomienia, gdyż palniki są nadmuchowe, a wymiennik jest też często przynajmniej częściowo obmywany kondensatem.

Wymienniki w kotłach atmosferycznych trzeba częściej czyścic ponieważ potrafią na radiatorach gromadzić się zanieczyszczenia. Jest to szczególnie częste jeśli kocioł wisi w pomieszczeniu gdzie w powietrzu jest dużo zanieczyszczeń np. w kuchni. Takie zanieczyszczenie palnika może wpływać na dźwięk, ale łatwo to zdiagnozować i oczyścić wymiennik.

Wymienniki kotłów stałopalnych nie stwarzają większych problemów poza tym, że czasem trzeba je czyścić i jest to brudne zajęcie.

To na co w tym momencie warto zwrócić uwagę to zanieczyszczenie w okolicach paleniska i w dalszej części kotła. Jeżeli na ściankach paleniska zauważymy rdzę, wilgoć, smoliste osady itp. to nasz kocioł może pracować w układzie w którym ma za niską temperaturę powrotu i następuje tzw. roszenie się kotła. Temat jest poważny, ponieważ roszenie się kotła klasycznego powoduje jego przyspieszoną korozję i kończy się zazwyczaj wymianą kotła na nowy.

Omówiliśmy zagadnienie roszenia się kotłów i zapobiegania temu zjawisku w odrębnym opracowaniu z którym można zapoznać się tutaj:

Zabezpieczenie temperatury powrotu kotłów.

https://termovent.pl/b2b/edu/zabezpieczenie-temp-powrotu-kotlow/ 

Doszliśmy do etapu poszukiwań gdzie trafiamy na najczęstsze źródło problemów … wymiennik kotła od strony wody kotłowej. „Rozpisaliśmy” się na ten temat w osobnym punkcie … pkt. 3.

3. Co jest najczęstszą przyczyną głośniejszej pracy kotła?

Żeby wyobrazić sobie co dzieje się w kotle wodnym w wymienniku po stronie wody radzę popatrzeć do zwykłego czajnika elektrycznego i posłuchać jak pracuje nagrzewając wodę.

W kotle po jednej stronie metalu mamy żywe płomienie i temperatury rzędu np. 1200°C, po drugiej stronie metalu (wymiennika) mamy wodę, która trafia do naszej instalacji z temperaturami (najczęściej) rzędu 40-70 stopni.

Jeśli do czajnika będziemy wlewać „kranówkę” to zapewne po miesiącu nasz czajnik będzie pełen kamienia. 

W instalacji taki sam układ z metalowym wymiennikiem ciepła, który podgrzewa wodę. Jeżeli podobnie jak do czajnika wlejemy kranówkę to będziemy mieli na wymienniku kotła dokładnie to samo co w czajniku. Powierzchnię metalu pokrytą warstwą kamienia kotłowego.

Patrząc na kamień w czajniku zauważamy że po pewnym czasie kamień sam odrywa się od wymiennika. 

To jest właśnie miejsce gdzie rodzą się hałasy w naszm kotle.

To bardzo poważna i droga dla kieszeni inwestora kwestia dlatego tak szczegółowo to opisujemy.

Tak jak płyta z regipsu izoluje ciepło tak samo kamień na powierzchni wymiennika izoluje ciepło pomiędzy płomieniem, metalem, a wodą do której powinno to ciepło trafić.

Jakie są negatywne skutki osadu z kamienia kotłowego na wymienniku ciepła?

– ciepło ze spalania, które zostało zblokowane przez kamień nie przedostało się do wody więc musiało wylecieć kominem pogarszając sprawność naszego kotła, zwiększając straty kominowe i w efekcie rachunki

zaizolowany kamieniem wymiennik jest przegrzewany, bo kamień kotłowy blokuje jego chłodzenie. W efekcie mamy zwiększoną korozję metalu po obu stronach wymiennika, większe naprężenia i przez lokalne przegrzania zmianę struktury metalu. To prosta droga to wizyty serwisanta i wymiany wymiennika. Koszty naprawy liczone są w takim przypadku w tysiącach. Wystarczy zadzwonić do serwisu i spytać ile kosztuje wymiennik w Twoim kotle. 

– po stronie wody na powierzchni wymiennika dzieją się najciekawsze zjawiska. Kamień przykrywając wymiennik izoluje go od wody ograniczając przekazywanie ciepła. Nie jest to izolacja perfekcyjna, dlatego w wielu miejscach woda kanalikami dociera do metalowej warstwy wymiennika. W tym miejscu mamy zetknięcie wody z przegrzanym wymiennikiem i w efekcie woda, która nie ma w kanaliku swobodnego przepływu zostaje doprowadzona do wrzenia i powstaje mikro wybuch pary wodnej. To są właśnie charakterystyczne trzaski, bulgotania wydobywające się z zakamienionych wymienników.

Sam dźwięk moglibyśmy zignorować, ale te mikro wybuchy pary wodnej są źródłem korozji kawitacyjnej na powierzchni naszego wymiennika. To zbliża nas do spotkania z serwisantem i wydania kilku tysięcy złotych na naprawę kotła. 

Jeżeli wymienimy wymiennik i nic nie zrobimy z przyczyną problemu sytuacja się będzie powtarzać.

4. Jak rozwiązać ten problem.

Jeśli metodą dedukcji doszliście do tego co w Waszym kotle wydaje niepokojące dźwięki to należy usunąć przyczynę tego problemu.

Jeśli problemem jest kamień w wymienniku musimy coś z tym zrobić.

– możemy zalać kocioł i instalację kwasowym środkiem rozpuszczającym między innymi kamień kotłowy. Jest dużo tego typu środków na rynku i w opisach są określane jako bezpieczne, ponieważ zawierają oprócz kwasów inhibitory korozji. NIE STOSUJEMY TAKICH ROZWIĄZAŃ, Wszystkie nasze środki czyszczące z serii X… mają bezpieczne neutralne pH i nie stanowią zagrożenia dla instalacji.

Korozyjność metali spotykanych w instalacjach jest różna w różnych zakresach pH. 

 Im dalej od zakresu pasywnego, tym większa podatność na korozję. Im gorsze pH dla materiałów spotykanych w instalacji tym silniejsze trzeba użyć inhibitory korozji aby zredukować uszkodzenia.

Dostępne środki czyszczące firmy Sentinel z serii X…:

Typ środka czyszczącego:

odczyn w zalecanym stężeniu 1% (około)

Sentinel X200

pH 7,5

Sentinel X300

pH 6,7

Sentinel X400

pH 7

Sentinel X800

pH 6,3

Nasze środki czyszczące mają pH zbliżone do neutralnego i dodatkowo zawierają skuteczne inhibitory korozji. Nie zawierają substancji toksycznych, nie wymagają neutralizacji i można je podczas płukania instalacji wylać bezpośrednio do kanalizacji.

Działanie „rozpuszczające” kamień w naszych środkach opiera się na działaniach penetrujących i dyspergujących w warunkach neutralnego pH.

Kamień kotłowy dosłownie jest rozbijany na drobne cząsteczki i wypłukiwany z układu.

Mamy dwa produkty do rozwiązania tego typu problemu problemu:

 Sentinel X200 NOISE REDUCER

Niekwasowy środek redukujący hałas towarzyszący pracy kotła.

Jest to środek działający powoli i skutecznie. 

Wlewamy go do instalacji i zostawiamy. X200 będzie wsiąkał w osady kamienia, penetrował i rozbijał. 

Drobiny rozbitego kamienia będą porywane przez przepływającą wodę i wyłapywane na filtrze w układzie C.O. – polecamy filtry serii VORTEX Eliminator.

Karta produktu: https://www.sentinelprotects.com/sites/default/files/fact-sheets/pf_x200_pl.pdf 

 Sentinel X800 FAST ACTING CLEANER

Jest to również środek niekwasowy penetrujący i dyspergujący kamień kotłowy, 

Najlepiej użyć X800 z pompą czyszczącą instalacje typu KamJet możemy również użyć pompy obiegowej w układzie c.o.

Sentinel X800 jest bardzo szybko i intensywnie czyszczącym związkiem. Czas czyszczenia instalacji tonajczęściej do 1 godziny. Jeśli układ jest bardzo mocno zakamieniony można czyścić instalację dłużej.

Karta produktu: https://www.sentinelprotects.com/sites/default/files/fact-sheets/sentinel_pfs_x800_pl_v1_may_2017.pdf 

Co zrobiłbym gdyby problem dotyczył mojej instalacji?

      1. Użyłbym X800 żeby szybko i intensywnie rozbić kamień i wyczyścić układ. Wykorzystałbym pompę KamJet Turbo żeby dwukierunkowo czyścic instalację intensywnym strumieniem.
      2. Następnie wypłukałbym cały układ strumieniem wody wodociągowej (przez zawór antyskażeniowy w Kampex 2.0).
      3. Pustą wypłukaną instalację napełniłbym wodą demineralizowaną z Kampex 2.0 (woda demineralizowana ma silne właściwości czyszczące więc idealnie nadałaby się do mojej instalacji).
      4. Napełniając układ wodą demi wlałbym jeszcze X200 i inhibitor korozji X100.

Na tym zakończyłbym operację.

Zacząłbym od intensywnego czyszczenia, a dla dopieszczenia układu zastosowałbym wodę demi z X200, który powoli spokojnie rozbiłby resztki kamienia jeśli jakieś zostały w układzie.

X100 zabezpieczałby instalację przed korozją i osadzaniem się nowego kamienia.

Nowy kamień w czyszczonej instalacji z wodą demi mógłby się pojawić gdyby w układzie pozostał jeszcze kamień i zostałby rozpuszczony. 

W nowych instalacjach napełnianych od razu wodą demineralizowana z X100 problem kamienia nie istnieje.

5. Co zrobić żeby nam się nigdy taki problem nie przytrafił.

To proste … 

Żeby w instalacji nie było kamienia wystarczy go tam nie wlać razem z wodą przy napełnianiu instalacji.

Więcej szczegółowych informacji dostępne jest na stronie:

Czyszczenie instalacji C.O. https://termovent.pl/b2b/sentinel-czyszczenie-instalacji-c-o/

### Czyszczenie instalacji grzewczej: Dlaczego jest to kluczowe dla efektywności Twojego systemu?

Czysta instalacja grzewcza jest fundamentem efektywnego ogrzewania, zapewniając nie tylko komfort cieplny w chłodne miesiące, ale także oszczędności finansowe i przedłużenie żywotności całego systemu. W Polsce, gdzie zmiany temperatur wymagają od instalacji grzewczych wysokiej wydajności, regularne czyszczenie i konserwacja są niezbędne. Nasza firma oferuje kompleksowe rozwiązania, w tym **sprzedaż profesjonalnych pomp, filtrów oraz chemii do czyszczenia instalacji grzewczych**, które pomagają utrzymać Twój system w idealnym stanie przez cały rok.

#### Znaczenie regularnego czyszczenia instalacji grzewczej

Osady, kamień kotłowy i inne zanieczyszczenia mogą znacząco wpłynąć na efektywność Twojej instalacji grzewczej. Zanieczyszczony system wymaga więcej energii do ogrzewania pomieszczeń, co prowadzi do wyższych rachunków za ogrzewanie. Regularne czyszczenie instalacji pozwala na:

– **Zwiększenie efektywności energetycznej:** Czysta instalacja lepiej przekazuje ciepło, co obniża zużycie paliwa.
– **Przedłużenie żywotności systemu:** Usuwanie osadów i zanieczyszczeń zapobiega korozji i uszkodzeniom elementów instalacji.
– **Zapewnienie równomiernego ogrzewania:** Czyste systemy lepiej rozprowadzają ciepło, eliminując zimne punkty w budynku.

#### Jak przeprowadzić efektywne czyszczenie?

1. **Diagnostyka systemu:** Pierwszym krokiem jest ocena stanu instalacji, aby zidentyfikować kluczowe obszary wymagające interwencji.
2. **Dobór narzędzi i środków:** Używanie profesjonalnych pomp do płukania, filtrów i specjalistycznej chemii do czyszczenia jest niezbędne do skutecznego i bezpiecznego czyszczenia.
3. **Czyszczenie i płukanie:** Z zastosowaniem odpowiednich narzędzi i środków, instalacja jest dokładnie czyszczona, co pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.
4. **Konserwacja i ochrona:** Po czyszczeniu, stosowanie filtrów i regularne użycie chemii ochronnej pomaga utrzymać instalację w czystości na dłużej.

#### Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?

Oferując **sprzedaż profesjonalnych pomp, filtrów oraz chemii do czyszczenia instalacji grzewczych w całej Polsce**, zapewniamy nie tylko produkty najwyższej jakości, ale również fachową wiedzę i wsparcie w utrzymaniu Twojego systemu grzewczego w doskonałym stanie. Nasze rozwiązania są dostosowane do potrzeb różnorodnych systemów grzewczych, zapewniając ich efektywne czyszczenie i długotrwałą ochronę.

 

Wybierz walutę
EUR Euro